Cami Avizeleri Temizliği

Mahalle veya köy camilerimizi süsleyen cami avizeleri güzel, gösterişli ve zarif olmaları ile bilinir. Ancak cami avizelerinin temizliğini zorlaştıran da bu narin ve zarif yapılı olmalarıdır. Hele bu cami avizeleri Osmanlı tarzı kandil camlı avizeler değil de kristal taşlardan oluşuyorsa, camilerimizdeki avizelerin temizliği istenmeyen bir uğraş haline gelir. Ancak hakkı verilerek ve usulüne uygun olarak temizliği yapılan cami avizeleri neticede görsel olarak tüm uğraş ve  gayretlerimizin karşılığını verebilirler.

Camimizdeki avizeleri temizlemeden önce yapılması gereken bazı ön hazırlıklar vardır. Evvela elektrik akımının gelmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Bunun için şalteri kapatıp kimsenin sizden habersiz açmaması için şalterin üzerine bir uyarı notu iliştirmeniz gerekmektedir. Lambaların kapalı ve ampullerin soğuk olduğu kontrol edildikten sonra cami avizesinin tozunu almaya başlayabilirsiniz. Bunun için cami avizesine erişebileceğimiz bir merdiven veya iskele kurmak gerekir. Tabi caminin tabanındaki halının kirlenmemesi için uygun bir örtü serilmesi gereklidir. Bu örtü, iskeleden veya cami avizesinden dökülmesi muhtemel tozların cami halısını kirletmesine mani olacaktır.

Cami avizeleri iki şekilde temizlenebilir. Cami avizesini bir bütün olarak temizleyebilir veya ayrılan parçaları sökerek temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Cami kubbesindeki büyük cami avizesini sökmek mümkün olmayacağından bütün olarak temizleyebilirsiniz. Ancak mahfil altlarında veya diğer yerlerdeki küçük avizeleri sökebilirsiniz. Bunun zor, zahmetli ve zaman alıcı olduğunu baştan belirtelim. Evvela ampulleri ve diğer ayrılan parçaları (kristal avize taşları, fanus camları vb.) cami avizesinin iskeletinden ayırın. Pamuklu olmayan bir bez yardımıyla cami avizesinin iskelet kısmının tozunu alın. Bezin pamuklu olması cami avizesinin bağlantı noktalarına takılmasına ve bazı parçaların kopmasına sebebiyet verebilir. Tercihen keten bez kullanabilirsiniz. Bezinizi önceden hazırladığınız 3 ölçek su ve 1 ölçek sirke karışımı ile ıslatıp iyice sıkınız. Bu nemli bez ile yukarıdan aşağıya tüm cami avizesinin iskeletini temizleyebilirsiniz. Daha sonra kristal ve cam fanusları aynı karışım ile silebilirsiniz. Temizlik bittikten sonra kristal parçaları kargaburnu pense yardımı ile yerine takabilirsiniz. Cam ve ampulleri de taktıktan sonra avizeyi yerine asabilirsiniz.

Cami avizesini sökmeden bütün olarak temizlemek için sirke su karışımı ile ıslatıp iyice sıkılan bez ile kristal cami avizesinin dizim taşları teker teker ovalanarak yukarısından aşağıya doğru silinir. İç iskelet aksamının tozu da bu dizi taşlarının arasından uzanarak alınır.

İleride bu zahmetli temizlik işlemi ile uğraşmak istemeyen camisine yeni avize alacak olan kişiler artık daha sade ve temizliği çok daha kolay olan avize modellerine ilgi gösteriyorlar. Mesela Yön Avizenin Vizyon Model avizesi hem ayetli, hem gösterişli hem de temizliği kolay bir model olduğundan çokça tercih ediliyor.